Teknoloji Forumu | Güncel Teknoloji Haberleri

Orjinalini görmek için tıklayınız: Kuantum Bilgisayarı Nedir, Nasıl Çalışır PDU ®
Şu anda (Arşiv) modunu görüntülemektesiniz. Orjinal Sürümü Görüntüle internal link
Kuantum Bilgisayarı Nedir, Nasıl Çalışır PDU ®

wol_error.gif
Büyütmek için tıklayınız, asal boyutları 999x579.

kuantum-bilgisayari.jpg

Verileri kuantum mekaniğine göre işleyen ve ileten bilgisayarlara kuantum bilgisayarı isimi verilir. Kuantum hesaplamalarını bilgisayarda kullanma fikri 80’li senelerin nihayetinde Yuri Manin ve Richard Feynman tarafından birbirinden bağımsız şekilde ortaya atıldı. O vakitten beri bir kuantum bilgisayarı oluşturmak için muazzam çalışmalar yapıldı. Lakin yapılan bir sürü büyük araştırmaya karşın son zamanlarda kuantum bilgisayarı hala faraziyesel bir alet ve gelişimi kuantum kuramının gelişimi ile doğru orantılı.

Günümüze kadar çok karmaşık olmayan algoritmalalarla deneyler oluşturulmuştur. Şimdi biraz kuantum bilgisayarı nedir izaha çalışalım. Bir kuantum bilgisayar ile normal bir bilgisayarı ayıran en ehemmiyetli fark bilgi depolama şeklidir. Transistörler ve silikon yongalar kullanan klasik bilgisayarlarda, bilgiyi işlemek için ikili kod kullanılır. Bitin iki temel vaziyeti olduğunu biliyoruz – sıfır ve bir. Bir bit yalnızca bu vaziyetlerden birinde olabilir. Bir kuantum bilgisayar gelince, olay süperpozisyon ilkesine dayanır ve bit yerine kubit olarak adlandırılan kuantum bitleri kullanılır.

wol_error.gif
Büyütmek için tıklayınız, esas boyutları 897x500.

qubit-nedir.jpg