• TrTekno.net e Hoş Geldiniz!
  • Teknoloji ile ilgili tüm haberler burada
  • Üye olup takipte kalın
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Symbian Nedir? Symbian İşletim Sistemi ve Symbian Uygulamaları
Symbian Nedir? Symbian İşletim Sistemi ve Symbian Uygulamaları

Symbian, yeni ve ortak bir işletim sisteminin alana getirilmesi emeliyle heyetmiş olan bir topluluk şirketidir. Ortak bir şirket olan Symbian'ın paydaşları arasında o vaktin mobil teknoloji devleri olarak kabul edebileceğimiz başta Nokia olmak üzere EricssonSony EricssonPanasonicSiemens ve Samsung gibi değişik şirketler bulunmaktaydı. 2011 Seneninde Symbian'ın Nokia tarafından satın alınması ve akabinde Nokia'nın Microsoft tarafından satın alınmasıyla beraber Symbian projesi de tamamiyle bitti diyebiliriz.

symbian.png
Symbian İşletim Sistemi
Symbian işletim sistemi veya Symbian Os mobil aletlerde 2010 seneye kadar yaygın olarak kullanılan bir işlem sistemiydi. 2010 Seneye kadar Nokia markasının altında popüler aletlerle birlikte kullanıcılara erişen Symbian, daha sonradan yeni nesil teknoloji olarak kabul edilen Android'in ortaya çıkmasıyla birlikte düşüşe geçti.  Android ve ıos gibi köklü işletim sistemleriyle savaşan Symbian 4 sene daha idare ettikten sonra iflas bayrağını çekmiş ve işletim sistemi savaşlarının malubu arasında bulunmuştur.
2008 Yılında Symbian şirketinin Nokia tarafından satın alınmasıyla birlikte Symbian işletim sisteminin kaynak kodları açık kaynak lisansı altında halka açık olarak yayınlanmıştır. O vakit için Symbian OS'in kaynak kodları yayınlanmış en geniş kaynak kodu olarak kabul edilmekteydi. Lakin ne var ki uzunca yıllar piyasada aktif şekilde rol sahibi olacağı düşünülen işletim sistemi bu değişimden yalnızca 4 yıl sonra tamamiyle bitmiştir.
Symbian işletim sistemi, ARM işlemciler üzerinde çalışıyor ve kullanıcılara hem mahalli ve hızlı bir internet tarayıcısı sunuyor hem de oldukça hızlı “nanokernel” isimi verilen bir kernel'ı kullanıyordu.
Symbian Uygulamaları
Symbian işletim sistemi üzerinde çalışarak kullanıcılara değişik özellikler sunan uygulamaların tümüne Symbian uygulamaları diyebiliriz. Symbian işletim sistemi için tasarlanmış olan uygulamaların tamamının uzantısı “SIS” şeklinde olurdu ve sistem bu arada “Java” uygulamalarınıda  desteklerdi.
 2014 Senesi bakımından Symbian artık tamamiyle daha önceki nesil bir işletim sistemi haline geldiğiniresmen doğruladı ve yeni uygulamalar için marketini kapattı. Buna rağmen Symbian için 2014 seneye kadar çıkarılmış tüm uygulamalar Symbian OS kullanan aletler için indirilebilir ve kullanılabilir vaziyette. Ancak özel olarak yapımcı tarafından sağlanmaması halinde (Mesela Symbian için facebook uygulaması) uygulamaların hiçbiri hem geliştirilmeyecek hem de aktüellenmeyecektir.

Alinti

Hızlı Menü:

Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi