• TrTekno.net e Hoş Geldiniz!
  • Teknoloji ile ilgili tüm haberler burada
  • Üye olup takipte kalın
Hoşgeldin, Ziyaretçi: Giriş Yap Üye Ol


Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Telefonu Kim Buluş Etti?
#1
Telefonu Kim Buluş Etti?

Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle beraber tarih süresince insanlık tarihine ışık tutan ve insanlık tarihini değiştiren bir hayli buluş yapılmıştır. Bu ehemmiyetli buluşlardan biri de son zamanlarda elimizden hiç düşürmediğimiz ve en çok kullandığımız iletişim araçlarından telefondur. Telefonu ilk sefer kim buluş etti sualine hemen hemen hepimiz aynı yanıtı veririz. Telefon ilk kez Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir. Lakin bu bilginin doğru olmadığı 2002 seneninde ortaya çıkmıştır. İtalyan asıllı Amerikalıların ve tarihçilerin yaptıkları çalışmalar neticesi telefonun kim tarafından icat edildiği sualinin üzerindeki esrar perdesi 113 sene sonra kaldırılmıştır. Telefonu ilk icat eden kişinin Graham Bell değil, İtalyan muhaciri Antonio Meucci olduğu 2002 yılında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ temsilciler birliği tarafından doğrulanmıştır. Peki, telefonun ilk mucidi Antonio Meucci kimdir ve ilk telefonu nasıl icat etmiştir?


İtalyan mucit Antonio Santi Giuseppe Meucci, 13 Nisan 1808 ve 18 Ekim 1998 tarihleri arasında yaşamış bir mucittir. 1821 yılında Florence Academy of Fine Arts’a kabul edilmiş, burada kimya ve makine mühendisliği okumaya başlamıştır. Ailesinin parasal vaziyetinin kötü olması sebebiyle iki yıl sonra okulu yarıda bırakıp çalışmak zorunda kalmıştır. Giuseppe Meucci, bir müddet sonra gümrük memurluğunda part-time asistan olarak çalışmaya başlayınca eğitimine de kaldığı yerden devam etmiştir. Meucci, daha sonra Floransa Teotro della Pergola’da sahne teknisyeni olarak çalışmaya başlamıştır. 1834 seneninde Teotro della Pergola’daki kontrol ve sahne odası arasındaki iletişimi sağlamak için bir tür akustik telefon sistemi kurmuştur. Bu akustik telefon daha sonra gemilerde kullanılan boru-telefon prensipleri üzerine heyetmiştir. Meucci 7 Ağustos 1834 tarihinde aynı tiyatroda çalıştığı kostüm tasarımcısı Esterre Mochi ile izdivaç etmiştir.
1835’te eşi ile beraber İspanyalı vilayeti olan Küba’ya göç eden Meucci, 1850 seneninde da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. New York Staten Adası’ndaki Clifton bölgesine yerleşerek, hayatlarının geri kalanını burada geçirmişlerdir. Meucci, Küba’da çalışıp kazandığı parayla bir mum fabrikası kurmuştur. Meucci’nin eşi Esterre 1854 seneninde geçirdiği talihsiz bir hastalık geçirmiş ve artık yürüyemez hale gelmişti. Meucci bu vaziyette dahi buluş yapmaya devam etmiştir.
Telettrofono
Giuseppe Meucci, uzun yıllar süresince elektromanyetik ses iletiminin prensiplerini incelemiştir. 1856 seneninde sesi teller yoluyla iletmeyi muvaffak olmuştur. Sesi önce elektrik dalgalarına, daha sonra telefonun diğer ucunda sese çeviren ‘Telettrofono’ ismini verdiği ve telefonun ilk örneği kabul edilen bir buluş gerçekleştirmiştir. 1856-1870 seneleri arasında da 30’dan fazla telefon prototipi üretmiştir. Meucci, prototipini daha da geliştirmek istedi lakin icadını finanse etmek ve kurduğu şirketini ayakta tutabilecek maddi imkanlara sahip değildi. Zira sahibi olduğu mum fabrikası iflas etmişti. Meucci bu vaziyete çözüm aramak için zengin İtalyan ailelerinden maddi yardımı talebinde bulunmuştur. Arkadaşı Enrico Bandelari, Meucci’ye projesini finanse etmek için İtalyan kapitalistlerini arama fikrini sunmuştur. Fakat Gaibaldi öncülüğündeki askeri seferler nedeniyle İtalya’daki politik vaziyetin kötüleşmesinden dolayı İtalya, hiç kimsenin yatırım yapmayacağı istikrarsız bir ülke haline geldiği için bu fikir hayat bulamamıştır.
Meucci icadı ‘telettrofono’ yu New York’ta İtalyanca yayınlanan L’eco d’Italia gazetesinde yayınlatmıştır. Maddi vaziyeti daha da kötüye giden Meucci 1861 yılında evini açık arttırma yoluyla satmak zorunda kalmıştır. Hanesi satın alan kişi Meuccilerden kira ödemeden bir süre hanelerinde kalmalarına müsaade etmiştir. Maddi vaziyetinin daha da kötüleşmesi nedeniyle hayırseverlerin ve arkadaşlarının desteğiyle yaşamaya devam eden Meucci, oldukça zorlu yıllar geçirmiştir. Meucci’nin icatlarıyla ilgilenen arkadaşı William E. Ryder buluşlarına finansör olmayı öneri etmiş ve 1867 yılına kadar birlikte çalışmışlardır.
Yaşanan bu kadar negatifliğe birde Meucci’nin yaşadığı kaza ilave etmiştir. Meucci Staten Island feribotunun kazanının patlaması neticeninde ağır bir şekilde yaralanmıştır. Vaziyeti daha da kötüye giden Meucci diğer yandan eşi Antonio’yu rehabilitasyon ettirebilmek için yaptığı icatlarını ve çizimlerini ikinci el eşya alan bir yere satmak zorunda kalmıştır. Meucci’nin tedavisi bittikten sonra icatlarını geri almak için eskiciye gitmiş fakat eskici icatlarını önceden hiç tanımadığı bir kişi tarafından satın alındığını söylemiştir.
Meucci, 1871’de İtalyan Konsolosluğu Sekreteri Angelo Zilio Grandi, teşebbüsçü Angelo Antonio Tremeschin ve işadamı Sereno G.P. Breguglia Tremeschin ile New York’ta Telettrofono Şirketini kurmak için bir anlaşma imza atmıştır. Meucci, Telettrofono için patent müracaatında bulunmuştur. Ancak müracaat için istenen 20 doları ödeyememiştir. Cebinde yalnızca 20 doları bulunan Meucci bu paranın 10 doları ile 28 Aralık 1871 tarihinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Patent Bürosu’ne 3335 numaralı ve ‘Sesli Telgraf’ başlıklı geçici bir patent başvurusunda bulunabilmiştir. Bu geçici patent konusunda süre ise 28 Aralık 1874 tarihinde dolmuş ve Meucci maddi vaziyetinin yetersizliğinden dolayı yenileme işlemi yaptıramamıştır.
Yakın arkadaşı Angelo Bertolino ile birlikte 1872 yılında New York American District Telegraph Co başkan yardımcısı Edward B. Grant’e giden Meucci, telefonunu şirketin telgraf hatları üzerinde test2 etmek için müsaade istemiştir. Grant’e prototipinin bir izahı ve patentinin bir kopyasını veren Meucci’nin bu isteği kabul görmemiştir. İki yıl beledikten sonra tekrar Grant’e giden Meucci dokümanlarını geri istemiş fakat Grant dokümanların kaybolduğunu söyleyerek geri vermemiştir.
Telefonun İcadı ile Alakalı Patent ve Dava Süreci
Antonio Meucci ile bir süre aynı laboratuarı kullanan Graham Bell, telefon ismini verdiği bir icat yaptığını duyurmuş ve hemen patentini almıştır. Telefonun patentini aldıktan kısa bir süre sonrada Western Union Telgraf Şirketi ile oldukça karlı bir anlaşmaya imzalamıştır. Bu vaziyeti öğrenen Meucci, Graham Bell’e dava açmış ve davada patent enstitüsü çalışanları ile Bell’in ortağı olduğu şirket arasında yapılan usulsüz alışverişi belgelemiştir. 9 yıl süren davada Yüksek Mahkeme dolandırıcılık ve yanlış beyanda bulunma nedeniyle Bell’e yöneltilen suçlamaları kabul etmiştir. Meucci tam davayı kazanmak üzereyken 1889’da hasta olarak New York’ta vefat etmiştir. Meucci’nin vefatı nedeniylede dava düşmüştür. Bu vaziyet telefonun mucidinin Graham Bell olarak bilinmesine kapı aralamıştır. Ta ki 2002 yılına kadar. 11 Haziran 2002 tarihinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Temsilciler Meclisi, telefonun mucidinin Meucci olduğuna karar vermiş ve Meucci tarih sayfalarında telefonun ilk mucidi olarak bulunmuştur.
Graham Bell’in Telefonu ve İlk Telefon Müzakeresi
Telefonun ilk mucidi olarak bildiğimiz Graham Bell’in buluş ettiği telefon ise duyma özürlü annesinin meselenine çözüm arayışının bir neticeninde ortaya çıkmıştır. Bu konuda çok sayıda çalışma ve araştırma yapan Graham Bell, Meucci’nin buluşuna çok benzeyen bir telefon yapmış ve patentini almıştır. Tarihteki ilk telefon müzakeresi 10 Mart 1876 tarihinde Boston’ın Exeter Place mahalleninde bulunan bir hanede Graham Bell ve yardımcısı Thomas Watson arasında yapılmıştır. Bell, yardımcısını aradı ve “buraya gelin Bay Watson, sizi görmek istiyorum” diye konuştu. 1876 seneninde Philadelphia’da sergilenen Bell’in telefonu kamuoyu tarafından büyük bir alaka görmüş ve yoğun bir taleple karşılaşmıştır. Yoğun talep üzerine Bell kendi şirketini kurarak, telefon üretmeye başlamıştır.
Telefon Çaldığında Neden “Alo” Deriz?
Hemen hemen hepimiz telefon çaldığında öncelikle ‘Alo’ diye cevaplarız. Peki, neden hiç düşündünüz mü? ‘Alo’ sözcüğü telefonun bilinen mucidi Alexsander Graham Bell’in sevgilisi Allexsandra Lolita Oswaldo’nun isiminin baş harflerinin kısaltılmış şeklidir. Graham Bell, telefonu buluş ettikten sonra ilk hattı sevgilisinin yaşadığı haneye çekmiştir. Atölyesinde telefon çaldığında arayan kişinin sevgilisi Allessandra olduğunu bildiğinden, telefonu açar açmaz, Allessandra Lolita Oswaldo diyordu. Graham Bell, giderek Allessandra’ya ismini kısaltarak cevaplamaya başlamıştır. İlerleyen vakitlerde Graham Bell, telefonu artık ‘Ale Lolos’ diye açmaya başlamıştır. Bir müddet sonrada sevgilisinin ismini daha da kısaltarak iki heceli bir isim kullanmaya başlamıştır. Bu kısa isim ise ‘Alo’ idi. Graham Bell’in telefonu geliştirip, bütün şehre yaymaya çalışması ve telefondan başka hiçbir şey düşünmemesi sevgilisini rahatsız edince onu ayrılmıştır. Graham Bell ise sevgilisi Allessandra’nın bir gün onu arayacağı umudu ile her telefon çaldığında ‘Alo’ demeye devam etmiştir. Graham Bell’i arayanlar da artık ‘Alo’ demeye başlamışlardır. İşte Alo sözcüğünün geçmişi de bu hikayeye dayanmakta ve tüm dünyada kullanılmaktadır.
 
Alinti
  


Hızlı Menü:


Şu anda bu konuyu okuyanlar: 1 Ziyaretçi